Dokarmianie zwierząt – czy warto zostawiać resztki jedzenia na trawniku?
Aleksandra Chlebosz 3 lata temu Aktualności , PublikacjeResztki jedzenia zostawione na trawnikach, rozsypane na chodnikach często szpecą okolice w których mieszkamy. Ludzie, szczególnie starsi, nie lubią wyrzucać resztek jedzenia czyli bioodpadów. Mają w sobie zakorzenioną postawę, że jedzenie nie może się marnować. Kiedy nie nadaje się już do zjedzenia przez nich, dokarmiają nimi zwierzęta. Sama idea wydaje się wspaniałomyślna, ale czy na pewno taka jest? Czy powinniśmy dokarmiać zwierzęta resztkami „ludzkiego” pożywienia?
Jakie zwierzęta dokarmiamy?
W Polsce bioodpadem, którym najczęściej dokarmia się zwierzęta jest chleb. Jest on rozrzucany na trawnikach, zrzucany z balkonów, wrzucany do rzek oraz innych zbiorników wodnych, w których żyją ryby i ptaki. Na trawnikach znajdziemy również resztki makaronów, ziemniaków czy zepsute mięso.
Czy rzeczywiście śmieci spożywcze są w stanie ocalić zwierzęta?
Nie. Bioodpady nie pomagają zwierzętom walczyć z głodem. Bioodpady nie nadają się do spożycia przez zwierzęta, w szczególności jeśli są zepsute. Ponadto większość zwierząt wcale nie potrzebuje dokarmiania. Świetnie sobie radzą bez ingerencji człowieka. Dokarmianie zwierząt w przestrzeniach publicznych może dodatkowo spowodować zanieczyszczenia w postaci odchodów, które potrafią być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Jest jednak jedno zwierzę, które czerpie szczególne korzyści z rozrzuconych bioodpadów. Jest to szczur.
Dlaczego szczury nie powinny mieć ułatwionego dostępu do pożywienia?
Szczury przenoszą wiele groźnych dla ludzi oraz zwierząt domowych chorób zakaźnych i pasożytów. Im więcej pożywania dostają tym większa jest ich populacja. Dlatego duże miasta przeprowadzają obowiązkową deratyzację. Jest to kosztowne przedsięwzięcie, a jego koszt ponosimy wszyscy.
Niestety mimo to w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu już nikogo nie dziwią szczury, które biegają po rynku w środku dnia.
Bioodpady w ściekach
Kolejnym problemem jest wyrzucanie resztek jedzenia do ubikacji. Skoro zakłady oczyszczania wody radzą sobie z oczyszczaniem wody z resztek pochodzących z naszego układu pokarmowego tym bardziej powinny poradzić sobie z bioodpadami prawda? Otóż nie. Oczyszczalnie ścieków mają duży problem z bioodpadami lądującymi w kanalizacji.
Resztki jedzenia zanim trafią do oczyszczalni, zalegają w rurach, gdzie stają się pokarmem dla szczurów. To właśnie w kanalizacji szczury, z uwagi na dostęp do pokarmu i brak zagrożeń zewnętrznych tworzą swoje gniazda, a ich działalność powoduje awarie i kosztowne remonty kanalizacji.
Gdzie powinny lądować resztki jedzenia?
Jedynym miejscem, w którym powinny lądować resztki jedzenia jest brązowy pojemnik na bioodpady lub miejsce, w którym samodzielnie przygotowujemy kompost (tylko w przypadku, gdy są to odpady pochodzenia roślinnego i nie uległy zepsuciu). Dotyczy to również produktów płynnych. Oczywiście, wylanie całego garnka zupy do worka na śmieci wydaje się dość ryzykownym pomysłem. Jak zatem rozwiązać ten problem?
Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest niemarnowanie jedzenia i gotowanie takiej ilości posiłków, abyśmy byli w stanie zjeść je przed zepsuciem. Jeżeli jednak popsuje nam się taka zupa należy ją przecedzić na sitku wlewając wodę do kanalizacji a odsączone części stałe należy wyrzucić do bioodpadów w brązowym pojemniku.
Czytaj więcej: Jak zrobić kompost?
Jak zatem uchronić się przed plagami szczurów?
- Nie wyrzucaj resztek jedzenia, poza pojemniki do gromadzenia odpadów,
- Zamykaj klapę pojemnika na odpady,
- Nie dokarmiaj ptaków i kotów wolnożyjących w miejscach dostępnych dla szczurów,
- Nie wyrzucaj bioodpadów stałych do kanalizacji.
Jako Stowarzyszenie Biorecykling, uważamy, że bioodpady nie powinny być marnowane na naszych trawnikach. Powinny natomiast prosto z pojemników trafić do odpowiednich instalacji przetwarzających bioodpady i zostać odzyskane w najlepszy sposób jaki to możliwe. Zarówno odzyskując energię, która powstaje w wyniku wydzielania się biogazu, jak również odzyskując zasoby mineralne, które powinny z powrotem trafić do ziemi, odżywić ją i uchronić przed pustynnieniem.
Czytaj więcej: Odpady ulegające biodegradacji lekiem na pustynnienie gleb
Najnowsze komentarze